Digitalni minimalizam: Kako smanjiti zavisnost od mobilnog telefona

Različite aplikacije vam mogu pokazati koliko vremena dnevno provodite na telefonu, što vam može pomoći da procenite da li imate zavisnost od mobilnog telefona. Čak i ako ne smatrate da previše koristite telefon, rezultati bi vas mogli iznenaditi.

Istraživanje Galupa pokazuje da približno polovina vlasnika mobilnih telefona u SAD-u proverava svoje uređaje nekoliko puta u toku jednog sata. Konkretno, 11% korisnika proverava svoje telefone svakih nekoliko minuta, dok 41% to čini nekoliko puta na sat. Pored toga, 20% Amerikanaca proverava telefone jednom na sat, dok 28% to radi ređe od toga.

Kako da smanjite upotrebu mobilnog telefona, bilo da ga koristite za društvene mreže ili čitanje vesti, ako smatrate da je ta upotreba preterana?

1. Razumevanje problema

Prvi korak ka digitalnom minimalizmu je prepoznavanje problema. Koliko vremena dnevno provodite na svom mobilnom telefonu? Koje aplikacije najčešće koristite i koliko vam one donose stvarne vrednosti? Postavljanje ovih pitanja može vam pomoći da shvatite koliko ste zavisni od svog uređaja.

2. Postavljanje jasnih granica

Odredite vremenska ograničenja za korišćenje telefona. Mnoge mobilne aplikacije i operativni sistemi sada nude alate za praćenje vremena provedenog na telefonu. Iskoristite ove alate kako biste postavili dnevne ili nedeljne limite za korišćenje određenih aplikacija. Na primer, možete ograničiti upotrebu društvenih mreža na 30 minuta dnevno.

3. Isključivanje notifikacija

Notifikacije su jedan od glavnih uzroka prekida koncentracije i povećane upotrebe telefona. Isključite sve notifikacije koje nisu neophodne. Ostavite samo one koje su važne, poput poziva i poruka od porodice ili posla. Ovo će vam pomoći da smanjite impulsivno proveravanje telefona.

4. Kreiranje digitalnih zona bez telefona

Postavite određena mesta i vremena kada ne koristite telefon. Na primer, možete odlučiti da ne koristite telefon za vreme obroka, dok se družite sa porodicom ili prijateljima, ili u krevetu pre spavanja. Ove zone bez telefona pomoći će vam da se fokusirate na trenutak i uživate u stvarnom životu.

5. Uklanjanje nepotrebnih aplikacija

Pogledajte koje aplikacije imate na svom telefonu i razmislite koje su vam zaista potrebne. Uklonite sve aplikacije koje ne donose stvarnu vrednost ili koje koristite samo iz navike. Što

manje aplikacija imate, to ćete manje vremena provoditi na telefonu.

6. Zamena digitalnih aktivnosti sa analognim

Umesto da provodite vreme na telefonu, pokušajte da se bavite aktivnostima koje ne uključuju tehnologiju. Na primer umesto da čitate knjigu u digitalnom formatu, čitajte pravu knjigu.

7. Praktikovanje mindfulness-a

Mindfulness, ili svesna prisutnost, može vam pomoći da postanete svesniji svojih navika i ponašanja. Praktikovanje mindfulness-a može vam pomoći da prepoznate trenutke kada posežete za telefonom iz dosade ili navike, i omogućiti vam da donesete svesniju odluku.

8. Tehnološki detoks

Povremeni tehnološki detoks može biti veoma koristan. Provedite vikend ili barem jedan dan bez korišćenja telefona i drugih digitalnih uređaja. Iskoristite ovo vreme za aktivnosti koje volite i koje vas ispunjavaju. Tehnološki detoks može vam pomoći da se resetujete i osvežite.

Digitalni minimalizam nije o potpunom odbacivanju tehnologije, već o njenom korišćenju na promišljen i svrhovit način. Smanjenje zavisnosti od mobilnog telefona može poboljšati vašu produktivnost, smanjiti stres i poboljšati ukupno blagostanje. Primenom ovih strategija, možete povratiti kontrolu nad svojim vremenom i živeti ispunjeniji život. Naravno neke navike se ne mogu iskoreniti preko noći, zato, budite strpljivi i ne posustajte!