Kako zaštititi svoj telefon od krađe podataka?

Digitalna bezbednost počinje od vas

Pametni telefoni su danas više od uređaja za komunikaciju – oni su lični asistenti, banke, arhive, albumi, pa čak i kancelarije u džepu. Upravo zato su sve češća meta sajber napada i krađa podataka. I dok većina korisnika pazi da ne izgubi telefon, zaboravlja se da je mnogo opasnija – nevidljiva krađa iznutra. Dobra vest je da se uz nekoliko koraka možete zaštititi i mirnije koristiti svoj uređaj.

1.Počnite od najosnovnijeg – jak PIN, šifra ili biometrija

Mnogi korisnici i dalje koriste jednostavne šifre poput “1234” ili “0000”, a neki čak ni ne zaključavaju telefon. To je kao da u stan ne stavite vrata. Koristite jaku kombinaciju brojeva, alfanumeričke lozinke ili – još bolje – biometrijsku zaštitu (otisak prsta ili prepoznavanje lica). Ovo je prva i najvažnija linija odbrane.

2.Ažuriranja nisu dosadna – ona vas štite

Kada telefon traži da instalirate novo ažuriranje, to često nije samo kozmetička promena. Bezbednosni propusti se otkrivaju svakodnevno, a proizvođači redovno šalju zakrpe koje sprečavaju hakere da iskoriste te rupe u sistemu. Ignorisanje ažuriranja je kao da ostavljate vrata otvorena, iako imate ključ.

3.Ne preuzimajte aplikacije sa neproverenih izvora

Google Play prodavnica ima ugrađene mehanizme zaštite, ali preuzimanje aplikacija sa sajtova, foruma i nepoznatih izvora nosi veliki rizik. Aplikacije mogu izgledati bezazleno, a u pozadini krasti podatke, pristupati porukama, kameri, pa čak i vašim bankovnim nalozima. Preuzimajte isključivo iz proverenih prodavnica i čitajte recenzije pre instalacije.

4.Koristite VPN na javnim mrežama

Javne Wi-Fi mreže (u kafićima, na aerodromima, tržnim centrima) su zgodne, ali često potpuno nezaštićene. Svako ko je dovoljno vešt može presresti vašu komunikaciju. Ako već morate da koristite javni Wi-Fi, povežite se preko VPN-a – aplikacije za VPN kriptuju vašu vezu i štite vas od prisluškivanja.

5.Aktivirajte opciju “Find My Device” i daljinsko brisanje

Ako izgubite telefon, funkcije kao što su Find My Device (Android) ili Find My iPhone (iOS) omogućavaju vam da ga pronađete, zaključate i – ako je potrebno – obrišete sve podatke daljinski. Ovo je poslednja linija odbrane ako sve drugo zakaže.

Zaštita telefona ne znači da morate postati stručnjak za sajber bezbednost – već samo da budete svesni rizika i primenite nekoliko jednostavnih navika. U svetu u kome je vaš telefon često “pametniji” od računara, krađa podataka je realna pretnja. Ali dobra vest je da uz osnovnu digitalnu disciplinu, vi možete ostati korak ispred